5 بهمن 1398 
 
مهمانان حاضر در سایت: 14
امروز: 1905
هفته جاری: 1905
ماه جاری: 32509
تاکنون: 15113298
 
امام صادق علیه‏السلام :كسى كه به اوضاع زمان خود آگاه باشد، گرفتار هجوم اشتباهات نمیشود. امام صادق علیه‏السلام : حاكم سزاوار نیست كه در سه كار كوتاهى كند: حفظ مرزها، رسیدگى به حقوق پایمال شده و انتخاب افراد شایسته براى كارهایشان. امام علی(علیه السلام):شرافت به همت های بلند است نه به استخوان های پوسیده. امام باقر (علیه السلام):از تنبلی و بی حوصلگی بپرهیز، زیرا که این دو کلید هر بدی می‏باشند. امام صادق علیه‏ السلام: سـه چیز اسـت کـه بـر زمامدار واجب است درباره خواص و عوام رعایت کند: پاداش نیکوکار را به نیکی دادن تا بر رغبت مردم به کارهای نیک افزوده شود. پوشاندن گناهان بدکار تا توبه کند و از گمراهی و انحراف خود برگردد. و ایجاد الفت میان همه آنان از طریق احسان و رعایت انصاف و داد. امام جعفر صادق علیه‌السلام فرمودند: کسی که از منزلش بیرون آید و قصدش زیارت قبر حضرت حسین ابن علی علیهماالسّلام باشد اگر پیاده رود خداوند به ازای هر قدمی که برمی‌‏دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو می‌‏فرماید تا آن که به حائر برسد.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اخبار عمومي  »  تحليل روز
 • هيئت انديشه‌ورزان جوان همدان در يک نگاه
 • هيئت انديشه‌ورزان جوان همدان  در يک نگاه
   حسن مايلي کهن
  دبير هيئت انديشه‌ورزان استان همدان


  سير شکل‌گيري

  هيئت انديشه‌ورزان جوان استان همدان بهمن ماه سال 1396با ابتکار مهندس سيد سعيد شاهرخي استاندار محترم همدان به استناد بند اول شرح وظايف معاونت سياسي، امنيتي و اجتماعي شکل گرفت.
   
   هئيت انديشه‌ورز جوان استان همدان پس از تصويب شيوه‌نامه اجرايي در مورخه 1396/12/30 آغاز به کار نمود و پس از مدتي کارگروه‌هاي تخصصي شامل کارگروه فرهنگ و هنر، اشتغال و کار افريني، اجتماعي و فرهنگي، علمي و پژوهشي و کارگروه سياسي شکل گرفت.

  پس از تحکيم هيئت انديشه‌ورز جوان استان و برگزاري جلسات متعدد در قالب کارگروه‌هاي تخصصي، هيئت انديشه‌ورز شهرستان‌ها مطابق شيوه‌نامه اجرايي استان ذيل فرمانداري‌ها آغاز به کار کرد و  در مورخه 1397/09/04 پس از ده ماه از تأسيس هيئت اولين مجمع عمومي خود را با حضور خانم مولاوردي مشاور رياست جمهوري برگزار کرد. انديشه‌ورزان جوان همچنين مفتخر است در نشست مشترک با شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان در مورخه 97/11/16 ميزبان دکتر جهانگيري معاون اول رياست محترم جمهوري، دکتر اردکانيان وزير محترم نيرو و مهندس تندگويان معاون وزير ورزش و جوانان باشد.

    اهداف و ضرورت‌ها

  اين هيئت آمده است بگويد هنگامه آن فرا رسيده است که مديران و مسئولان کشور ضمن انتقال تجربه خويش به اين قشر مطابق با اصل سوم قانون اساسي و ماده 15 منشور حقوق شهروندي حق مشارکت جوانان و بانوان را در تعيين سرنوشت خويش به رسميت بشناسند؛ از اين رو کارگروه‌هاي انديشه‌ورزان جوان استان با تأثير از اين گزاره مهم در علوم انساني که همانا بيان مسئله، از حل آن سخت‌تر است؛ در صدد رويکردي مسئله ‌محور بوده تا پس از تبيين مسائل، ايده‌هاي بکر خود را ارائه دهد و در راستاي حل مسائل و ارتقا نقش جوانان و بانوان همت گمارد.

  اهم اهداف هئيت انديشه‌ورز را مي‌توان:
  تاکيد بر ضرورت شناخت مسائل استان و آسيب‌شناسي وضعيت استان در حوزه‌هاي مختلف؛ تبيين مسائل و اولويت‌بندي آن‌ها با هدف ايده ‌‌پردازي در راستاي حل مسائل در قالب چارچوب‌هاي علمي و نوين و ارائه آن‌ها  به دستگاه‌هاي اجرايي جهت ارتقا نقش جوانان و بانوان در ابعاد مختلف؛ ارائه مشاوره تخصصي به استاندار، معاون سياسي وامنيتي و ساير مديران ذي‌ربط؛ شناسايي و سازماندهي جوانان نخبه و فعال در سراسر استان و پيگيري انتخاب و انتصاب مشاوران جوان در دستگاه هاي اجرايي، دانست.

   اولويت مسائل کارگروه‌ها
   از اين‌روي کارگروه اجتماعي انديشه‌ورزان جوان افزايش سرمايه اجتماعي را مهم‌ترين مسئله خود برشمرده و معتقد است سرمايه اجتماعي به عنوان پديده‌اي با خصلتي پويا، خود زايش و خود تکوين زماني افزايش خواهد يافت که اقداماتي عاجل براي تسهيل‌گري کنش‌هاي اجتماعي و رفع موانع مشارکت اجتماعي جوانان و بانوان صورت پذيرد، تقويت جامعه مدني فعال در راستاي ارتقا همبستگي و انسجام اجتماعي در دستور کار قرار گيرد و به حمايت نهادهاي مدني جهت افزايش اعتماد عمومي به ويژه در قشر جوانان و بانوان و جلوگيري از خود بيگانگي و بي‌تفاوتي اجتماعي در همين قشر پرداخته شود و مهم‌تر از آن بر خود لازم مي داند براي ميل به توسعه پايدار مواد 112الي 115 منشور حقوق شهروندي را تعقيب نمايد.
    کار‌گروه فرهنگ و هنر انديشه‌ورزان جوان  مهم‌ترين مسئله خود را آسيب‌شناسي سياست‌گذاري فرهنگي در راستاي ارتقا نشاط اجتماعي جوانان و بانوان مي‌داند و معتقد است با تاکيد و توجه به جايگاه پژوهش در سياست‌گذاري فرهنگي،  توجه به مديريت متنوع قومي و پهنه متکثر فرهنگي ايران بزرگ و دوري از موازي سازي سازمان‌هاي فرهنگي مي‌توان در راستاي توسعه فرهنگي قدم برداشت؛ همچنين اين کارگروه حق دسترسي به مشارکت فرهنگي مواد 95 الي 103 منشور حقوق شهروندي را براي ارائه ايده‌هاي خود امري ضروري مي‌داند.

  تصاویر در سایز اصلی
  کلمات کلیدی :
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر تاریخ به روز رسانی: 1397/11/18   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 167
  بازگشت
   

   
      
   
     
   


  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.