همدان2018

 
Mostly Cloudy وضعیت:
70.9°F / 21.6°C دمای هوا:
46% رطوبت:
30.15in / 1021hPa (Steady) فشار:
SSE جریان باد:
 
لطفا Email خود را وارد نماييد
 
عضویت         لغو عضویت
مهمانان حاضر در سایت: 35
امروز: 5502
هفته جاری: 49471
ماه جاری: 195389
تاکنون: 10802282
 
امام صادق علیه‏السلام :كسى كه به اوضاع زمان خود آگاه باشد، گرفتار هجوم اشتباهات نمیشود. امام صادق علیه‏السلام : حاكم سزاوار نیست كه در سه كار كوتاهى كند: حفظ مرزها، رسیدگى به حقوق پایمال شده و انتخاب افراد شایسته براى كارهایشان. امام علی(علیه السلام):شرافت به همت های بلند است نه به استخوان های پوسیده. امام باقر (علیه السلام):از تنبلی و بی حوصلگی بپرهیز، زیرا که این دو کلید هر بدی می‏باشند.

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اخبار عمومي  »  مروري بر کارنامه چهارساله دولت يازدهم در همدان
 • تکميل راه آهن تهران- همدان، تکميل سه سد و 9 مجتمع آبرساني، رشد 26 درصدي تعداد واحدهاي فعال توليدي، گازدار شدن 994 روستا و انتقال پساب تصفيه خانه فاضلاب همدان به نيروگاه مفتح تنها بخش اندکي از خدمات دولت يازدهم در همدان است.
 • به گزارش ايرنا استان همدان به واسطه قدمت و شهرت ديرينه نياز به معرفي ندارد زيرا هر کس که با تاريخ، اندک آشنايي داشته باشد يا با دانشمندان، عرفا و علماي جهان اسلام آشنا باشد به طور حتم با همدان هم آشناست.
  همدان، پايتخت تاريخ و تمدن ايران زمين و استاني است که مشاهيري همچون بوعلي‌سينا، شيخ بهاري، آيت‌الله شوندي و بزرگاني همانند آخوند ملاعلي معصومي، شهيد مفتح و آيت الله العظمي نوري همداني در آن به جامعه بشري خدمت کرده‌اند.
  قدمت ثابت شده سه هزار ساله استان همدان، تاريخ و فرهنگ را بن مايه شخصيت استان تعريف کرده است و در کنار آن داشتن يکي از بهترين شرايط آب و هوايي کشور و بهره مندي از چندين آزاد ‌راه، بهترين دسترسي به مرکز کشور را براي استان ايجاد کرده و به نوعي همدان در مجاورت با 9 استان کشور، مرکز ثقل غرب کشور محسوب مي‌شود.
  همدان اولين پايتخت ايران، استان تاريخي، بزرگ، فرهنگي، استان دين و دانش و استاني است که تاريخ ايران به تاريخ آن افتخار مي‌کند.
  البته استان همدان با همه شايستگي و استعداد و ريشه اي که در تاريخ همراه با عظمت علمي و ديني دارد، متناسب با همه شايستگي ها، تاکنون نتوانسته است به توسعه لازم دست يابد اما برنامه هايي براي استفاده از اين ظرفيت ها در راستاي تسريع توسعه همدان در حال اجرا است.
  کشاورزي، صنايع دستي و گردشگري استان در اولويت کاري مجموعه مديران استان بوده و در اين راستا به موضوعات بهينه کردن مصرف آب کشاورزي، صنايع تبديلي توجه جدي شده است.
  همچنين، موقعيت ممتاز همدان در قلب کشور، دروازه ورودي به استان هاي غربي، فاصله نزديک به تهران و آب و هواي مطبوع همدان نيز از نقاط قوت گردشگري استان است و همدان مي‌تواند در چهار فصل پذيراي گردشگران باشد.
  *** همدان نگين گردشگري ايران زمين
  استاندار همدان به مناسبت هفته دولت در گفت و گويي تفصيلي با خبرنگار ايرنا به تشريح مزيت هاي اين استان و اقدام هاي صورت گرفته در چهارسال گذشته پرداخت و گفت: يکي از اولويت هاي همدان به واسطه وجود 250 رشته صنايع دستي که 150 رشته آن مختص همدان است، گردشگري است.
  محمد ناصر نيکبخت افزود: همدان هم اکنون يک هزار و چهار اثر در فهرست آثار ملي ثبت کرده که از اين تعداد 33 اثر در دولت يازدهم در اين فهرست ثبت شده است.
  وي با ذکر اينکه ساخت موزه در همدان در دستور کار است اظهار کرد: ساخت مخزن امن موزه منطقه اي تا پايان سال جاري به پايان مي رسد.
  استاندار همدان بيان کرد: در حوزه صنايع دستي، بيش از 12 رشته صنايع دستي منسوخ شده در سطح استان احيا شد و شهر جهاني سفال لالجين و شهر ملي مبل و منبت ملاير ثبت شدند و نشان جغرافيايي شهر مبل و منبت به تويسرکان اختصاص يافت.
  نيکبخت اضافه کرد: در حال حاضر توليدات صنايع دستي استان همدان از نظر وزني به بيش از سه ميليون تن در سال با 17 ميليون دلار صادرات افزايش يافته است.
  وي ادامه داد: به منظور جذب گردشگر و افزايش ماندگاري آنها در استان اکنون ساخت 12 هتل و هتل آپارتمان جديد با سرمايه گذاري بخش خصوصي در حال اجرا است که با بهره برداري از آنها تعداد تخت هاي موجود در فضاهاي اقامتي به بيش از سه هزار تخت افزايش مي يابد.
  وي يادآوري کرد: همدان ميزبان تور کنوانسيون جهاني راهنمايان گردشگري با حضور راهنمايان 21 کشور جهان بوده و اکنون پيشنهاد ميزباني نشست جهاني unwto در سال 2018 و پيشنهاد همدان به عنوان پايتخت گردشگري آسيا در سال 2018 را ارائه داده است.
  استاندار همدان تاکيد کرد: با توجه به اولويت قرار گرفتن گردشگري براي توسعه استان، تکميل و به روزرساني زيرساخت هاي لازم در دستور کار قرار دارد که مهمترين آنها توسعه راه آهن، فرودگاه و آزادراه است.
  نيکبخت افزود: با توجه ويژه دولت تدبير و اميد به خط ريلي ، راه آهن تهران - همدان در اين دولت به همدان رسيد تا يکي از مطالبات جدي مردم همدان پاسخ داده شود.
  وي توضيح داد: هم اينک 2 خط راه آهن در استان همدان فعال است و براي توسعه و استفاده بهينه از آنها برنامه ريزي شده است.
  استاندار همدان گفت: همچنين با اضافه شدن 28 کيلومتر آزادراه، آزادراه هاي استان از جمله آزاد راه همدان- ساوه بهره برداري شد.
  نيکبخت با بيان اهميت حوزه حمل و نقل در توسعه اقتصادي بيان کرد: فرودگاه همدان آمادگي پرواز هواپيماهاي پهن پيکر را دارد که در اين زمينه حجاج از همدان با اين هواپيماها به سرزمين حج رفتند.
  وي ادامه داد: مجموع فعاليت هاي صورت گرفته دسترسي گردشگران به استان همدان را آسان تر و زمان سفر را تا حد قابل توجهي کاهش داده است.
  *** افزايش سه برابري سرمايه گذاري در حوزه صنعت
  وي گفت: در بخش صنعت، ميزان سرمايه گذاري و جواز تاسيس در 30 ماهه ابتدايي دولت تدبير و اميد برابر 86 هزار ميليارد ريال بوده در حاليکه ميزان سرمايه گذاري در مدت مشابه قبلي برابر با 29 هزار ميليارد ريال بوده ست.
  به گزارش ايرنا استاندار همدان افزود: در 15 سال گذشته چنين حجم سرمايه گذاري در استان همدان بي سابقه بوده است.
  وي بيان کرد: جذب سرمايه گذاري خارجي در بخش توليد محصولات صنعتي استان در قالب احداث 2 نيروگاه خورشيدي با ظرفيت 14 مگاوات و سرمايه گذاري 16 ميليون يورو، احداث يک واحد توليدي بتن سبک گازي با سرمايه گذاري ارزي 5.6 ميليون دلار و 900 ميليارد ريال آغاز شد.
  نيکبخت افزود: اين طرح ها داراي مجوز سرمايه گذاري از سازمان سرمايه گذاري خارجي کشور هستند و هم اينک در مرحله اجرا، ساخت و ساز و راه اندازي قرار دارند.
  وي اضافه کرد: همچنين جذب سرمايه گذاري خارجي براي بخش تامين ماشين آلات و دانش فني و مهندسي پايه با هدف ايجاد و سرمايه گذاري واحدهاي توليدي حائز اهميت استان از جمله توليد بخاري گازي هوشمند و توليد قطعات الکترونيکي انجام شده است.
  وي تصريح کرد: صادرات فرش از اين استان به کشورهاي هدف به دليل تحريم و نبود امکان انتقال پول، متوقف شده بود که پس از اجرايي شدن برجام بيش از 1.5 ميليون دلار فرش دستباف استان به کشورهاي آمريکا، کانادا، چين و امارات صادر شد.
  بالاترين مقام اجرايي استان همدان تاکيد کرد: از آغاز به کار دولت تدبير و اميد تاکنون سرمايه گذاري در 32 طرح بزرگ صنعتي اين استان صورت گرفت و تاکنون 14 واحد صنعتي به بهره برداري رسيده است.
  نيکبخت اضافه کرد: در دولت يازدهم به ميزان 12 هزار و 700 ميليارد ريال تسهيلات بانکي جذب و در بخش کشاورزي استان تزريق شده است.
  ***رشد 2 برابري صادرات محصولات کشاورزي
  استاندار همدان با ذکر اينکه دولت حامي و پشتيبان کشاورزان است گفت: کشاوري سهم عمده اي در صادرات استان دارد و محصولات اين استان به بيش از 17 کشور جهان صادر مي شود.
  نيکبخت ميزان صادرات بخش کشاورزي در چهار سال گذشته را 984 هزار تن انواع محصولات به ارزش 996 ميليون دلار ذکر کرد که اين آمار با رشد 250 درصدي نسبت به ابتداي سال 92 را نشان مي دهد.
  وي يادآوري کرد: در راستاي حمايت از کشاورزان همدان 340 ميليارد ريال يارانه صادرات سيب زميني و 145ميليارد ريال يارانه کشمش پرداخت شده است.
  وي گفت: هم اينک افزون بر 136 هزار هکتار از اراضي استان زير پوشش سيستم هاي نوين آبياري قرار گرفته و سالانه در مجموع 612 ميليون متر مکعب آب در بخش کشاورزي صرفه جويي مي شود.
  وي ادامه داد: همچنين سامانه هاي نوين آبياري در سطح 26 هزار و 467 هکتار از سال هاي 92 تا پايان 95 اجرا شده که صرفه جويي 119 ميليون متر مکعب آب در سال را به دنبال داشته است.
  استاندار همدان بيان کرد: يک ميليون و 663 هزار تن گندم مازاد بر نياز کشاورزان در چهار سال گذشته خريداري شده است.
  به گزارش ايرنا نيکبخت افزود: سطح گلخانه هاي جديد به ميزان 22 هکتار توسعه يافته که رشد 34 درصدي را نشان مي دهد.
  وي توضيح داد: در حال حاضر بيش از 100 هکتار انواع گلخانه سبزي، صيفي و پرورش گل و گياه در اين استان وجود دارد.
  استاندار همدان درباره کشت و توليد گياهان دارويي نيز اظهارکرد: سطح زير کشت گياهان دارويي 2 برابر رشد و ميزان توليد از هفت هزار و 800 تن در سال 91 به 14 هزار و 400 تن در سال 95 رسيده است.
  نيکبخت اضافه کرد: توسعه واحدهاي سردخانه محصولات کشاورزي در راستاي افزايش ماندگاري محصولات کشاورزي و جلوگيري از کاهش ضايعات با جديت دنبال مي شود.
  وي با ذکر اينکه هم اينک 27 واحد سردخانه با ظرفيت 82 هزار تن فعال است بيان کرد: ميزان سردخانه هاي محصولات کشاورزي همدان نسبت به دولت گذشته 145 درصد افزايش داشته است.
  استاندار همدان اظهار کرد: در حال حاضر 65 واحد سردخانه جديد با ظرفيت 178 هزار تن در استان همدان در حال ساخت است.
  نيکبخت اضافه کرد: اين استان در حوزه صنايع تبديلي به ميزان 104 واحد به ظرفيت 366 هزار تن توسعه داشته است که اين امار رشد 43 درصدي را نشان مي دهد.
  وي افزود: در حال حاضر 252 واحد صنايع تبديلي با ظرفيت توليد 981 هزار تن و جذب يک ميليون و 263 هزار تن مواد خام داراي پروانه توليد و بهره برداري از سازمان جهاد کشاورزي استان فعال هستند.
  *** احداث سالانه يک سد در همدان
  وي به تشريح خدمات دولت در حوزه آب پرداخت و بيان کرد: توجه ويژه دولت تدبير و اميد به بخش آب سبب شده تا هر سال يک سد در همدان افتتاح شود.
  استاندار همدان مثال زد: تکميل سه سد کلان ملاير، سرابي تويسرکان و شنجور رزن در اين دولت پيگيري و به نتيجه رسيد و هم اينک از آنها بهره برداري مي شود که اميدواريم سد نعمت آباد اسدآباد نيز تا پايان سالجاري آبگيري شود.
  وي تصريح کرد: يکي از معضلات اساسي همدان، تامين آب نيروگاه شهيد مفتح بود که با پيگيرهاي جدي مسئولان استاني مصوب شد تا از محل اعتبارات وزارت نيرو خط انتقال پساب فاضلاب تصفيه‌خانه شهر همدان به نيروگاه شهيد مفتح اجرايي شود.
  وي افزود: اجراي اين طرح از آن لحاظ منحصربه فرد بود که ابتدا در مدت 6 ماه اجرايي شد و از سوي ديگر نخستين باري بود که پساب فاضلاب براي توليد برق در کشور به کار گرفته شد همچنين اجرايي شدن اين طرح بيش از 80 درصد نياز نيروگاه بخاري به آب را کاهش داد.
  وي اضافه کرد: در حال حاضر از 22 حلقه چاه نيروگاه شهيد مفتح تعداد 20حلقه از مدار خارج شده است و تنها 2 حلقه چاه براي استفاده شرب و بهداشت فعال است.
  استاندار همدان خاطرنشان کرد: يکي از اولويت هاي دولت و وزارت نيرو اين بود که طرح هاي بخش آب توسط بخش خصوصي و سرمايه‌گذاران اجرايي شود که در اين ارتباط بخش خصوصي سرمايه گذاري هشت هزار ميليارد ريالي در حوزه آب استان انجام داده است.
  نيکبخت گفت: اجراي تصفيه خانه آب به روشBOT در 2 شهرستان تويسرکان و ملاير و 2 سد خرم رود تويسرکان و گرين نهاوند طرح هايي هستند که اجراي آنها به بخش خصوصي واگذار شده است.
  وي با ذکر ضورت بهينه سازي مصرف آب افزود: تاکنون سه هزار و 337حلقه چاه مجاز در استان مجهز به کنتور هوشمند شدند که اين روند به طور جدي و با سرعت در حال انجام است.
  وي ادامه داد: همچنين تعداد چاه هاي غير مجاز مسدود شده از خرداد ماه سال 93 تاکنون به 2 هزار و 363 حلقه مي رسد که با مسدود کردن آنها حجم آب صرفه جويي شده به بيش از 200 ميليون مترمکعب رسيده است.
  *** تحول در حوزه سلامت همدان
  استاندار همدان بيان کرد: در بخش بهداشت و درمان اين استان با اجراي طرح تحول سلامت و مديريت صحيح آن کارهاي بزرگي در دولت يازدهم انجام شد.
  نيکبخت افزود: تکميل ساختمان طرح هاي نيمه کاره، تجهيز و بهره برداري از مرکز آموزشي درماني قلب و عروق فرشچيان به عنوان يک مرکز جامع تشخيصي درماني با مشارکت خيران در غرب کشور که با حضور رئيس جمهوري در سفر استاني به همدان بهره برداري شد نمونه اي از اين اقدامات مهم است.
  وي اضافه کرد: هتلينگ 16 بيمارستان دولتي در استان ارتقا يافت و سه طرح بيمارستاني در بيمارستانهاي اکباتان همدان، تويسرکان و بهار در حال تکميل و آماده بهره برداري است.
  وي با ياداوري اينکه در حوزه بهداشت ساخت 197 طرح عمراني آغاز شد گفت: 100 طرح در هفته دولت امسال در حال بهره برداري است.
  استاندار همدان بيان کرد: ساخت و تکميل 57 خانه بهداشت، 6 مرکز جامع سلامت روستايي، 30 مرکز جامع سلامت شهري و پنچ پايگاه سلامت انجام شده و 99 خانه بهداشت ، 43 مرکز جامع روستايي، 19 مرکز جامع شهري، و 14 پايگاه سلامت در دست اقدام است.
  نيکبخت اظهار کرد: ظرفيت تخت مراقبت هاي ويژه با 40 درصد افزايش از 118 به 165 تخت افزايش يافت و تخت ICU مراقبتهاي ويژه بزرگسالان از 82 تخت به 113 تخت رسيد.
  وي افزود: تخت NICU (مراقبتهاي ويژه نوزادان) از 30 تخت به 43 تخت و شمار تخت PICU (مراقبتهاي ويژه اطفال) از 6 تخت به 11 تخت افزايش يافت.
  استاندار همدان اضافه کرد: 65 درصد ناوگان اورژانس زميني علوم پزشکي همدان نوسازي شد و 50 دستگاه آمبولانس جديد و بسيار پيشرفته و مدرن به ناوگان اورژانس استان افزوده شد.
  نيکبخت گفت: 2 دستگاه ام آر آي 1.5 تسلا براي اولين بار در بخش دولتي نصب و راه اندازي شد و همچنين 2 دستگاه سي تي اسکن 16 اسلايس نيز خريداري، نصب و راه اندازي شد.
  وي خريد و بهره برداري از انواع تجهيزات راديوگرافي ديجيتال و تجهزات جانبي در تمامي بيمارستان هاي دانشگاهي استان، خريد و بهره برداري از 2 دستگاه سي تي آنژيوگرافي در استان را از ديگر اقدامهاي صورت گرفته در بخش سلامت دانست و گفت: اين 2 دستگاه سي تي آنژيوگرافي جزو پيشرفته ترين تجهيزات High Tech خريداري شده و گامي مهم در تشخيص و درمان بيماران CVA ،MI حاد در غرب کشور خواهد بود .
  *** همدان پايلوت کشوري نيروگاه هاي خورشيدي
  استاندار همدان اظهارکرد: در حوزه جذب سرمايه گذاري مستقيم خارجي براي احداث نيروگاه خورشيدي همدان پس از برجام توفيقات خوبي صورت گرفت و پس از پيگيري هاي مستمر شرکت ايراني - آلماني - ايرلندي 'آفتاب ماد راه ابريشم' با سرمايه گذاري ايراني و آلماني ايرلندي ها تشکيل شد.
  نيکبخت يادآوري کرد: با سرمايه گذاري مستقيم خارجي 2 نيروگاه خورشيدي در مدت پنج ماه مورد بهره برداري قرار گرفت که اين 2 نيروگاه هر کدام با سرمايه گذاري هشت ميليون يورو و در مجموع 700 ميليارد ريال به بهره برداري رسيد و هم اينک حدود هشت ماه است که برق پاک وارد شبکه شده است.
  وي با ذکر اينکه عمليات اجرايي سه نيروگاه همزمان با آئين افتتاح اين طرح ها آغاز شد گفت: يکي از نيروگاه ها در مدت 2.5 ماه در منطقه ويان کبودراهنگ به ظرفيت هشت مگاوات بهره بردار شد و 2 نيروگاه بعدي هم درحال اجرا است .
  استاندار همدان افزود: در مجموع هم اينک با سرمايه گذاري مستقيم خارجي سه نيروگاه به قدرت 22 مگاوات درحال توليد برق هستند و سه نيروگاه ديگر هم با همين ظرفيت در حال ساخت هستند.
  نيکبخت اضافه کرد: در حال حاضر استان همدان با توليد 22 مگاوات برق خورشيدي درکشور مقام اول را دارد و از طرف وزارت نيرو هم بعنوان پايلوت نيروگاهي خورشيدي در حال پيگيري است.
  وي بيان کرد: در طرح هاي بعدي هم توسط اين شرکت قرار است سه نيروگاه 25 مگاواتي با سرمايه گذاري 90ميليون يورو درسال بعد ميلادي ساخته شود تا اين شرکت بر اساس قول هاي داده شده تا 100 مگاوات نيروگاه خورشيدي در استان همدان بياورد.
  وي اعلام کرد: علاوه بر اين شرکت، شرکت هاي ديگري نيز در حال پيگيري براي ساخت نيروگاه هاي خورشيدي با ظرفيت هفت، 20 ، 30 و 50 مگاواتي در اين استان هستند.
  استاندار همدان گفت: در نخستين سرمايه گذاري خارجي بعد از برجام در همدان از طريق بانک ملي هامبورگ به بانک ملي اين استان 3.6 ميليون يورو توسط شرکت آفتاب انتقال يافت که براي خريد وسايل ايراني از داخل کشور انجام شد.
  نيکبخت ابراز اميدواري کرد: با اقدامات انجام شده در دولت يازدهم ، شاهد جهش بلند استان در شاخص هاي توسعه در دولت دوازدهم باشيم.

  تصاویر در سایز اصلی
  کلمات کلیدی :
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر تاریخ به روز رسانی: 1396/06/11   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 574
  بازگشت
   

   
      
   
     
   


  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.