اخبار عمومي
1397/09/03
 • استاندار همدان: تپه باستاني نوشيجان در برنامه گردشگري همدان گنجانده شود+تصاويردرگالري

  استاندار همدان بر لزوم حفاظت و برنامه ريزي براي مراقبت از بناهاي تاريخي استان تاکيد کرد و گفت: در همين چارچوب بايد تپه باستاني نوشيجان ملاير به عنوان يک بناي تاريخي شاخص در برنامه هاي گردشگري همدان گنجانده و از آن استفاده شود.
 • به گزارش روز جمعه ايرنا، سيد سعيد شاهرخي در بازديد سرزده از ارگ باستاني نوشيجان، اظهار داشت: گردشگري يکي از اولويت هاي مهم براي توسعه استان است و بايد به اين مقوله توجه ويژه کرد.
  وي افزود: آثار و بناهاي تاريخي و گردشگري در کنار جاذبه هاي طبيعي همدان بهترين ظرفيت براي توسعه راهبردي و متوازن استان هستند.
  استاندار همدان در اين بازديد در جريان آخرين اقدامات انجام شده براي حفاظت از اين اثر تاريخي و فرهنگي ارزشمند استان همدان قرار گرفت.
  به گزارش ايرنا، تپه نوشيجان يکي از بزرگترين آثار تاريخي ملاير است که در ?? کيلومتري شمال غرب ملاير و روبروي روستا شوشاب قرار دارد.
  ابعاد تقريبي اين قلعه‌ باستاني 80 در 30 متر و بلندي اش حدود 27 متر است.
  حفاري علمي اين بناي باستاني در سال 1341 به سرپرستي «استروباخ» آغاز و در نتيجه اين حفاري ها سه طبقه فرهنگي که علامت آن در سه قسمت توسط کارشناسان شناسايي شده است، شناخته شد.
  از اين سه طبقه، طبقه اي مربوط به استقرار مادها بوده است که با توجه به آثار تاريخي و معماري و ديگر يافته هاي باستاني، روشن مي شود مادها از نيمه قرن هشتم تا نيمه قرن ششم قبل از ميلاد در اين طبقه استقرار داشته اند.
  بقيه آثاري که از طبقه اول تپه نوشيجان به دست آمده در برگيرنده معماري مادها است و شامل 9 بناي قديمي جبهه غربي تپه که نخستين آتشکده است، تالار ستون دار آپادانا، تالار مرکزي که دومين نيايشگاه است و اتاق ها، انبارها تونل ها و حصار دژ نوشيجان است.
  ارگ نوشيجان مهمترين نيايشگاه مادها بوده و عناصر اين مجموعه به عنوان نخستين الگوهاي معماري ايراني در فلات قاره ايران از منحصر به فردترين و ارزشمندترين آثار تاريخي کشور محسوب مي‌شود.
  اين بناي عظيم و تاريخي هفت هزار سال قدمت دارد و طبق اسناد موجود در ميراث فرهنگي ملاير، روي تپه واقع شدن اين بنا حاکي از آن است که در حدود چهار هزار سال پيش اين منطقه زير آب قرار داشته و تنها اين قلعه از آب بيرون بوده است.
  اين قلعه در سه طبقه بنا شده که يک طبقه از آن در اثر باد و باران و عوامل جوي از بين رفته است، يک طبقه آن حفاري شده که قسمت هاي بالا در آن مشاهده و ثبت شده و قسمت سوم قلعه همچنان در زير خاک مدفون است.