اخبار عمومي
1397/11/17
 • عمليات اجرايي واحد توليد شمش منيزيم در ملاير آغاز شد

  همزمان با حضور «اسحاق جهانگيري» معاون اول رييس جمهوري به استان همدان و بهره برداري از 2 واحد صنعتي فروسيليس در شهرک صنعتي جوکار ملاير، عمليات اجرايي واحد توليد شمش منيزيم نيز آغاز شد.
 • به گزارش ايرنا معاون استاندار همدان و فرماندار ويژه ملاير روز سه شنبه در آيين بهره برداري از طرح صنعتي فروسيليس غرب پارس ملاير اظهار داشت: همزمان با حضور معاون اول رييس جمهوري عمليات اجرايي واحد توليد شمش منيزيم در شهرک صنعتي جوکار توسط شرکت فروسيليس غرب پارس آغاز شد.
  باب الله فتحي احداث اين واحد صنعتي را کاري استثنايي دانست و افزود: با بهره برداري از اين طرح زمينه اشتغال براي 600 تن به صورت مستقيم و غيرمستقيم ايجاد مي شود.
  وي ادامه داد: شرکت فروسيليس غرب پارس در طرح توسعه اي خود قادر به توليد سالانه 12 هزار تن فروسيليس است و شرکت آهن و سيليس آذرخش نيز با ظرفيت توليد سالانه 12 هزار تن فروسيليس امروز توسط معاون اول رييس جمهوري به بهره برداري رسيدند.
  فتحي بيان کرد: در حال حاضر 50 واحد معدن شامل سيليس، سنگ آهن، آندلوزيت و ساير ذخاير معدني در ملاير فعال است که بخشي از ظرفيت هاي فراوان اين شهرستان به شمار مي رود.
  وي ادامه داد: حدود 30 واحد صنعتي در هفت شهرک و نواحي صنعتي اين شهرستان فعال است که ظرفيت هاي ملاير در حوزه فروسيليس، توليد فولاد، شرکت هاي بافتينه و بافتسان و ساير توليدات شاخص است.
  فرماندار ويژه ملاير همچنين توليد بيش از 240 هزار تن انگور، توليد بيش از 42 هزار تن کشمش در سال، فعاليت بيش از چهار هزار کارگاه مبل و منبت با اشتغال بيش از 25 هزار تن به صورت مستقيم و غيرمستقيم، تحصيل 16 هزار دانشجو در 11 مرکز دانشگاهي و وجود 200 اثر ثبت شده تاريخي و گردشگري را از ديگر شاخص هاي اين شهرستان برشمرد.
  فتحي با بيان اينکه ملاير همواره از خدمات دولت بهره مند شده است، تکميل و اتصال راه آهن غرب کشور به کرمانشاه به طول 200 کيلومتر، آغاز عمليات اجرايي اتصال راه آهن همدان به ملاير، ثبت ملي منبت و ثبت جهاني انگور ملاير را از جمله اقدامات ماندگار در دولت تدبير و اميد برشمرد.
  وي همچنين به اجراي طرح هاي توسعه اي در دولت تدبير و اميد همچون عمليات اجرايي انتقال آب شرب از سد کلان به ملاير، تصفيه خانه، ورزشگاه پنج هزار نفري، توسعه واحدهاي دانشگاهي بويژه دانشگاه ملي ملاير، ايجاد چهار هزار واحد مسکن روستايي و شهري، اجراي طرح هاي چشمگير در حوزه بهداشت و درمان و ارتقاي شاخص هاي بهره مندي روستاها از جاده آسفالته، گازرساني، آبرساني، بهسازي و مقاوم سازي مسکن روستايي اشاره کرد.

  **توليد 6 هزار تن شمش منيزيم در ملاير
  مديرعامل شرکت توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه(ميدکو) نيز در اين آيين گفت: همزمان با حضور معاون اول رييس جمهوري طرج جديد توليد شمش منيزيم در اين شهرک آغاز شد که براي نخستين بار در کشور اين اتفاق رخ داده است.
  علي اصغر پورمند با بيان اينکه معادن دولوميت در کشور زياد است و استفاده اي از آنها نمي شود بيان کرد: اين در حاليست که مي توان از ماده معدني فلز بسيار مهمي استخراج کرد.
  وي ظرفيت اين واحد توليدي را 6 هزار تن در سال عنوان کرد و افزود: يکهزار و 600 ميليارد ريال اعتبار براي اجراي اين طرح پيش بيني شده است که براي 600 تن به صورت مستقيم و غيرمستقيم اشتغال ايجاد مي کند.
  مديرعامل شرکت ميدکو اظهار داشت: در حال حاضر قراردادهاي اين واحد انجام شده و پيمانکار طرح نيز انتخاب شده است.
  پورمند درباره طرح توسعه شرکت فروسيليس غرب پارس گفت: اين واحد در فاز دوم قادر به توليد سالانه 12 هزار تن فروسيليس است که در مجموع 24 هزار تن فروسيليس در 2 فاز توليد مي کند.
  وي سرمايه گذاري انجام شده براي طرح توسعه اين واحد را يکهزار ميليارد ريال با ظرفيت اشتغالزايي 500 تن به صورت مستقيم و غيرمستقيم عنوان کرد.
  پورمند تاکيد کرد: ما با تمامي کساني که در اين صنعت و کسب و کار خصوصي سرمايه گذاري مي کنند، رقابت مي کنيم اما اين رقابت به معناي مراقبت از مردم است تا هر چه سريعتر کشور به توسعه اي که در شان و جايگاه مردم است، برسد.
  به گزارش ايرنا، روز سه شنبه با حضور «اسحاق جهانگيري» معاون اول رييس جمهوري 2 طرح صنعتي فروسيليس در شهرک صنعتي جوکار شهرستان ملاير به بهره برداري سيد.