اخبار عمومي
1397/11/21
 • وزير علوم تاکيد کرد: توليدات علمي و پژوهشي در اختيار جامعه و نيازهاي کشور قرار گيرد

  وزير علوم، تحقيقات و فناوري بابيان اينکه توليدات علمي و پژوهشي بايد در اختيار جامعه و نيازهاي کشور قرار گيرد، گفت: برنامه دولت در حوزه دانشگاه‌ها، تبديل دانش به ثروت و فن آوري است.
 • به گزارش خبرنگار مهر، منصور غلامي صبح يکشنبه در مراسم افتتاح ساختمان دانشگاه دولتي نهاوند با تبريک چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران، گفت: ملت ايران با همبستگي اميدهاي باطل دشمنان را نقش بر آب مي کنند و بر همين مبنا تاکنون دوره اي 40ساله را طي کرده اند.

  وي با بيان اينکه منصفان و کارشناسان کشور داري و غيره مباحث مختلف حاکم بر جوامع را مي دانند و تاکيد مي کنند آنچه نظام را به اينجا رسانده خلوص نيت و جوانان و دلسوزان بوده است، گفت: هرجا انسان زندگي مي کند ممکن است نقاط ضعفي وجود داشته باشد اما جمعي که پشت سر رهبر حرکت مي کنند قطعا به پيروزي مي رسند.

  غلامي با بيان اينکه آنچه امروز از آن به عنوان دستاورد ياد مي کنيم علاوه بر اقتدار و حضور در دنيا وضع و عملکرد جوانان در حوزه هاي مختلف است،  گفت: استکبار حهاني نمي تواند وضع امروز و عملکرد جوانان را در حوزه هاي مختلف تحمل کند چراکه در حوزه هاي علوم و فناوري دستاوردهاي علمي قابل توجه و داراي رتبه بندي هاي جهاني هستيم.

  وزيرعلوم، تحقيقات و فن آوري بابيان اينکه اقتدار امروز ايران اسلامي از مهمترين دستاوردهاي انقلاب است، عنوان کرد: ايران اسلامي رتبه 16توليد علم در دنيا را دارد.

  وي با بيان اينکه 192مرکز رشد و 43پارک علم و فن آوري درکشور فعال است و بايد توليدات علمي و پژوهشي در اختيار جامعه و نيازهاي کشور قرار گيرد، گفت: برنامه دولت در حوزه دانشگاه‌ها، تبديل دانش به ثروت و فن آوري است.

  غلامي با بيان اينکه هر استان يک پارک علم و فناوري دارد که شرکت هاي دانش بنيان را در خود جاي مي دهند، گفت: اين پارک ها مجموعه هاي بزرگي است که شرکت هايي را که توان استقلال ندارند در خود جاي مي دهد.

  وي با بيان اينکه از محل اين شرکت هاي دانش بنيان هر ساله ميليارد ها تومان فروش فناوري و صدها ميليارد دلار صادرات و 42هزار شغل ايجاد شده است، ادامه داد: شغل هايي که در اين حوزه ايجاد مي شود يک پنجم ايجاد اشتعال در صنعت و ساير حوزه ها است اما با يک حرکت شتابي رو به توسعه است.

  وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه امروز دانشگاه ها بايد ديدگاه تدريس به دانشجو را تغيير دهند و همراه تحصيل به دانشجويان از لحاظ تجربيات محيط کار اطلاعاتي را به آنها ارائه کنند، گفت: امروز دنيا تحولات شديد و سريعي را مشاهده مي کند وبر اين اساس بايد نسل آينده را تجهيز کنيم.

  وي با تاکيد بر اينکه وزارت علوم به عنوان مسئول اصلي برنامه هاي آموزش و تحقيقات در قالب قانون برنامه ششم توسعه و شوراي انقلاب فرهنگي و تاکيدات رهبري مبني بر اينکه رشد و توسعه علمي را بايد حفظ و روز آمد کنيم اقداماتي همچون طرح ساماندهي دانشجويان، تعيين تکليف دانشگاه ها، ايجاد هماهنگي با دستگاه هاي مرتبط و ساماندهي و ايجاد نقشه مشخصي براي آن را در دستور کار دارد، گفت: امروز بايد فوران علم و دانش بر اساس ظرفيت هاي منطقه اي باشد.

  غلامي گفت: در اين راستا براي تسريع بخشيدن به اهداف وزارت علوم،  دانشگاه ها به صورت استاني و منطقه اي دسته بندي مي شوند.

  وي گفت: ايران در رتبه بندي جهاني دانشگاه ها در سال 2018در بين هزار دانشگاه مهم دنيا جايگاه خوبي دارد.

  وي با اشاره به اقدامات انجام شده در اين رقابت ها توسط کشورهاي دنيا، گفت: روسيه 20دانشگاهش را به هم‌پيوند داده و دستور داده در سال 2025بايد حداقل 10 دانشگاه بين 100دانشگاه برتر قرار گيرد و در اين راستا دانشگاه هاي خود را شبکه مي کند و همه دستاوردهاي آنها ادغام مي شود.

  غلامي با بيان اينکه تشکيل خوشه هاي علمي در دانشگاه هاي ايران نيز دنبال مي شود، گفت: اساتيد دانشگاه ها بايد براساس تخصص مسايل مختلف را بررسي کرده و به دستگاه هاي مرتبط ارجاع دهند.

  وي با بيان اينکه طي چند ماه گذشته مواردي از چالش هاي مختلف اقتصادي و غيره براي رياست جمهوري و وزراي مرتبط ارسال شده و نشستي هم در اين خصوص با معاون اول برگزار شده است، گفت: خوشبختانه جا افتاده که دستگاه هاي اجرايي بايد با دانشگاه ها ارتباط بگيرند و دانشگاه ها خود را در حل مسايل کشور مسئول بدانند.

  غلامي تاکيد کرد: آينده کشور بدون هماهنگي صاحبان فکر و دانش که در گير فعاليت هاي روزمره پر حجم خود هستند محقق نخواهد شد.