اخبار عمومي
1398/02/25
 • مديرکل امور اجتماعي استانداري همدان: مجتمع تاريخ پژوهي غرب کشور در همدان ايجاد مي‌شود

  مديرکل امور اجتماعي استانداري همدان بابيان اينکه حجم کار تخصصي و محتوايي در سازمان اسناد و کتابخانه ملي بالا است، از پيگيري احداث مجتمع تاريخ پژوهي غرب کشور در همدان خبر داد.
 • به گزارش خبرنگار ، مهرداد نادري فر صبح چهارشنبه در جمع فعالان اسنادي و کارکنان مديريت اسناد و کتابخانه ملي منطقه غرب کشور در همدان بابيان اينکه از سال 1371که اولين مديريت منطقه‌اي سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران در همدان افتتاح شد تا به امروز برنامه‌هاي بسيار خوب و اثر بخشي در حوزه حفظ ميراث مستند از سوي اين مديريت اجرا شده است، گفت: برنامه‌ها در چند سال اخير با ارتقا ي سطح کيفي و کمي قابل توجهي همراه بوده است.

  وي اظهار داشت: همدان مدعي پايتختي تاريخ و تمدن ايران زمين است و با تلاش کارکنان اين مديريت در ثبت اسناد و کتب خطي و تاريخي اثبات اين ادعا بيش از پيش ميسر و ممکن است.

  مديرکل امور اجتماعي استانداري همدان افزود: پيگيري برنامه‌هاي حافظه جهاني در استان، اجراي طرح «مکتب و مهتاب»، پيگيري احداث مجتمع تاريخ پژوهي غرب کشور، برگزاري جلسات منظم و مستمر کميته آموزش، پژوهش و اسناد دفاع مقدس، برگزاري نمايشگاه‌هاي ملي و محلي نظير هفته تاريخ محلي همدان در کتابخانه ملي، برگزاري کارگاه‌هاي متعدد آموزشي از قبيل تدوين تاريخ شفاهي دستگاه‌هاي اجرايي و انتشار چندين عنوان کتاب تاريخ شفاهي از جمله فعاليت‌هاي اين مديريت است که به جاي تقدير و تشکر دارد.

  وي ابراز اميدواري کرد: مشکل کوچک بودن فضاي اداري اين مديريت به زودي و با همکاري دستگاه‌هاي مربوطه رفع و فضاي مناسبي در اختيار اين مديريت قرار گيرد تا بيش از پيش در خدمت محققان و تاريخ پژوهان باشند و اسناد ملي و هويتي منطقه غرب کشور به خصوص همدان را ثبت و ضبط کنند.

  نادري فر با بيان اينکه حجم کار تخصصي و محتوايي در سازمان اسناد و کتابخانه ملي بسيار بالاست، گفت: کارکنان اين سازمان سربازان گمنام عرصه فرهنگ و تاريخ پژوهي هستند.

  مدير اسناد و کتابخانه ملي منطقه غرب کشور نيز با ارائه گزارش عملکرد مديريت در سال‌هاي اخير و مقايسه آن با عملکرد ساير استان‌ها افزود: استان همدان در بسياري از شاخص‌هاي ارزيابي عملکرد داراي رتبه‌هاي برتر و از استان‌هاي موفق سازمان به شمار مي‌رود.

  عليرضا تکلو اضافه کرد: البته تا حد مطلوب فاصله داريم و بايد همه همکاران مرکز نهايت تلاش خود را به کار ببندند.

  وي با بيان اينکه همزمان با هفته گراميداشت اسناد ملي و ميراث مکتوب و به منظور معرفي بخشي از تاريخ فرهنگي و اجتماعي استان همدان در قالب اسناد و عکس‌هاي تاريخي، نمايشگاهي با عنوان «ياد ايام» برگزار شده است، گفت: در اين نمايشگاه که به مدت يک هفته در فرهنگسرا و نگارخانه پرواز وابسته به سازمان فرهنگي، هنري و ورزشي شهرداري همدان داير خواهد بود، منتخبي از فرمان‌هاي حکومتي، وقف نامه‌ها، عقدنامه‌ها، مکاتبات دولتي و اداري و تصاويري از وقايع مهم فرهنگي، هنري و اجتماعي در معرض ديد علاقمندان قرار گرفته است.

  تکلو از جمله اسناد به نمايش گذاشته شده در اين مجموعه را فرمان‌هاي ناصرالدين شاه و محمد علي شاه در خصوص انتخاب فرمانفرمايي همدان و تعيين تکليف روستاي دينار آباد از توابع شهر لاله جين عنوان کرد.