اخبار عمومي
1397/08/15
 • مديرکل روابط عمومي استانداري همدان: اولين قطار باري وارد ايستگاه همدان شد

  مديرکل روابط عمومي استانداري همدان گفت: اولين قطار باري حامل 495 تن کود شيميايي وارد ايستگاه راه آهن همدان شد
 • اسداله رباني مهر افزود: اين قطار با 9 واگن از بندر امام خميني (ره) بارگيري و به ايستگاه همدان رسيد و اين اولين قطار باري است که وارد ايستگاه همدان شده است.

  مديرکل روابط عمومي استانداري همدان تصريح کرد: در دولت تدبير و اميد اقدامات خوب و ارزشمندي در حوزه راه آهن صورت گرفت و در استان همدان نيز در اين حوزه زيربنايي و اساسي شاهد توسعه راه آهن بوده ايم.

  شايان ذکر است؛ با همت دولت تدبير و اميد، راه آهن همدان - تهران به طول 267 کيلومتر به عنوان دومين خط ريلي استان همدان سال 1396 با حضور حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رئيس جمهوري مورد بهره برداري قرار گرفت.

  اين خط ريلي در مسير خود از شهرهاي تهران، رباط کريم، ساوه، فامنين و همدان عبور مي کند و 2 هزار ميليارد ريال اعتبار براي آن هزينه شد.

  تکميل راه آهن غرب کشور 2.5 دهه به طول انجاميد و در زمان حاضر اين طرح ملي 27 سالگي خود را پشت سر مي گذارد.

  اين راه آهن يک خطه 605 کيلومتر طول دارد که از اراک (سمنگان) آغاز و با عبور از شهرهاي ملاير، کنگاور، صحنه، کرمانشاه، سرپل ذهاب و قصرشيرين در نهايت به مرز خسروي مي رسد، سپس به راه آهن عراق و از آنجا به بندر لاذقيه سوريه، درياي مديترانه و اروپا متصل مي شود.

  عمليات اجرايي راه آهن 75 کيلومتري همدان - ملاير با هدف گسترش شبکه ريلي در غرب کشور و آسان سازي ارتباطات و ترانزيت کالا به ويژه زائران عتبات عاليات در سال جاري آغاز شد.

  کاهش ترافيک جاده اي به عنوان بخشي از طرح کلي راه آهن غرب کشور محسوب مي شود که علاوه بر اهداف ياد شده کاهش مسير ريلي تهران به مرز خسروي را نيز در پي دارد.

  اين خط ريلي در 2 قطعه احداث مي شود که قطعه نخست آن به طول 41.5 کيلومتر از ايستگاه راه آهن همدان آغاز و پس از عبور از ايستگاه هاي گل کهريز، طاسبندي و کهريز به ايستگاه ملاير منتهي مي شود.

  اين مسير در ادامه با عبور از شهرهاي کنگاور، صحنه، کرمانشاه، اسلام آباد غرب، گيلان غرب و قصرشيرين در نهايت به مرز خسروي (مرز ايران و عراق) متصل مي شود.