اخبار عمومي
1397/08/21
 • توسعه گردشگري روستايي در اولويت سازمان جهاني گردشگري است

  دبيرکل سازمان جهاني گردشگري گفت: توسعه روستاهاي گردشگري زمينه اي براي کسب تجربه هاي جديد از فرهنگ قوميت ها و اقوام مختلف و از اولويت هاي اصلي اين سازمان بين المللي است.
 • به گزارش ايرنا، «زوراب پلوليکاشويلي» روز دوشنبه در حاشيه چهلمين اجلاس جهاني گردشگري (UNWTO) در گفت وگو با خبرنگاران افزود: اين موضوع مي تواند بستري براي آشنايي با خانه هاي سنتي، فرهنگ و غذاهاي سنتي و از همه مهمتر ايجاد فرصت هاي شغلي فراهم کند.
  وي با بيان اينکه براي هر کشور معرفي گردشگري منطقه اي و روستايي اهميت بالايي دارد، اظهار داشت: ايجاد روستاهاي گردشگري ظرفيت خوبي براي حمايت از افراد و خانواده هايي است که از شهرهاي خود دور هستند. 
  دبيرکل سازمان جهاني گردشگري از ديگر آثار مثبت اين راهبرد را جلوگيري از مهاجرت بي رويه روستاييان به شهرها و کمک به ماندگاري آنها در روستا دانست.
  وي با بيان اينکه براي تحقق اين مهم بايد دوره هاي آموزشي براي افراد بومي برگزار شود، گفت: در همين چارچوب براي يک يا دو سال آينده برنامه اي براي معرفي ظرفيت هاي گردشگري روستايي و منطقه اي پيش بيني شده است.
  پلوليکاشويلي بيان کرد: کشورها حتي مي توانند با اشتراک گذاشتن ظرفيت هاي گردشگري روستايي به رقابت پرداخته و گردشگري روستايي را آموزش داده و تقويت کنند.
  وي با بيان اينکه قرار است در اين باره کنفراسي برگزار شود، اظهار اميدواري کرد که اين برنامه را به ميزباني ايران با رويکرد اکوتوريسم و گردشگري روستايي برگزار کرد.
  سازمان جهاني گردشگري (UNWTO) مستقر در شهر مادريد اسپانيا، از نمايندگي‌هاي سازمان ملل متحد در بخش گردشگري است که در رابطه با امور جهانگردي سياست گذاري مي کند و امروزه پيشتازترين و شناخته شده ترين سازمان بين المللي مرتبط با سفر و گردشگري در جهان است.
  در حال‌ حاضر اعضاي وابسته سازمان جهاني گردشگري 557 عضو هستند که جمهوري اسلامي ايران 16 عضو دارد و شهرداري همدان، شرکت سياحتي عليصدر و دهکده گردشگري گنجنامه سه عضو همداني اين اجلاس جهاني هستند.
  همدان با حدود يک هزار و 800 جاذبه گردشگري به عنوان يکي از پنج شهر گردشگر پذير کشور به حساب مي آيد. آرامگاه بوعلي سينا، آرامگاه باباطاهر، تپه باستاني هگمتانه، گنبد علويان، کتيبه هاي گنجنامه، غارعليصدر، برج قربان، سرابها و حمام حاج آقا تراب نهاوند، خانه لطفعليان ملاير، خانه مسعودي، آرامگاه ميررضي الدين آرتيماني و بقعه حيقوق نبي (ع) از مهمترين آثار تاريخي و گردشگري اين استان است که همه ساله مورد بازديد گردشگران قرار مي گيرد.
  شرکت سياحتي عليصدر به عنوان يکي از اعضاي هيات رئيسه اين اجلاس، براي تصاحب امتياز ميزباني از اجلاس جهاني جهانگردي (UNWTO) در همدان نقش تاثيرگذاري را ايفا کرد.
  همدان به عنوان پايتخت تاريخ و تمدن ايران از سوي کنفرانس گفت و گوي همکاري آسيايي (ACD) به عنوان پايتخت گردشگري آسيا در سال 2018 انتخاب شده است و پيش از اين نيز کنفرانس بين المللي گفت و گوي همکاري آسيايي (ACD) از پنجم تا هفتم شهريور امسال به ميزباني همدان برگزار شد.