اخبار عمومي
1398/04/17
 • احياي واحدهاي راکد و نيمه فعال براي ثبات اشتغال

  احياي واحدهاي توليدي و صنعتي راکد و نيمه فعال و بازگشت آنها به چرخه توليد يکي از سياست ها و اولويت هاي دولت تدبير و اميد براي ثبات اشتغال است.
 • براي احياي واحدهاي نيمه فعال ستاد تسهيل در تهران و مراکز استان ها و به تبع آن در شهرستان ها تشکيل شد تا از اين طريق حيات دوباره به اين واحدها بازگردد.

  ملاير نيز در سال‌هاي گذشته از وجود واحدهاي راکد و نيمه فعال بي نصيب نبود و شرايط تحريم‌ها، کمبود نقدينگي و سرمايه در گردش، کمبود منابع مالي، معوقات بانکي، بدهي به شرکت‌هاي خدمات رسان و قديمي بودن تجهيزات و ماشين آلات از جمله مواردي بود که گريبانگير واحدهاي بزرگ صنعتي اين شهرستان شد و آنها را از چرخه توليد خارج کرد.

  از زمان تدبير دولت و تشکيل ستاد تسهيل رفع موانع و مشکلات واحدهاي توليدي و صنعتي تاکنون اقدامات اثرگذاري براي فعاليت دوباره اين واحدها از جمله شرکت ذوب آهن آلياژي ملاير، بافتسان، بافتينه و کيان کُرد انجام شد که در نوع خود قابل تقدير است.

  در سال‌هاي گذشته مشکلات 45واحد صنعتي اين شهرستان در ستاد تسهيل توليد استان مطرح شد که در اين راستا 107مصوبه اخذ و 38مصوبه آن اجرايي شده است.

  در همين چارچوب طبق سياست‌هاي ابلاغي دولت و تاکيد استاندار همدان، فرمانداران و مديران دستگاه‌هاي اجرايي موظف شدند به طور مستمر از واحدهاي توليدي و صنعتي مشکل دار در نقاط مختلف استان بازديد کنند و از نزديک در جريان مسائل و مشکلات اين واحدها قرار گرفته و براي رفع موانع توليد آنها تلاش کنند.

  اين امر تاکنون در سطح استان همدان به ويژه در سطح شهرستان ملاير نمود خوبي پيدا کرده است و تاکنون واحدهاي بسياري از اين طريق مشکل آنها رفع و براي افزايش سهم خود در بازار و رونق توليد تلاش مي‌کنند.

  امروز / ‏يکشنبه / ‏?نيز پيرو تاکيد «سيد سعيد شاهرخي» استاندار همدان، ملاير ميزبان «مظاهر پور مجاهد» معاون امور هماهنگي اقتصادي و توسعه منابع استانداري همدان و 6تن از مديران کل و معاونان مديران کل استان همدان براي رفع موانع و مشکلات 6طرح توليدي و صنعتي و سايت‌هاي گلخانه‌اي اين شهرستان بود که خروجي مطلوبي را به دنبال داشت.

  در بازديدي که از 2سايت گلخانه‌اي در دست طراحي و احداث اين شهرستان در روستاي گنبد و پيمان دشت روستاي حسين آباد ناظم انجام شد، اجراي هر چه سريع‌تر اين سايت‌ها طبق اولويت استان و به تبع آن کشور در توسعه کشت‌هاي گلخانه‌اي مورد تاکيد قرار گرفت تا با آغاز عمليات اجرايي آنها بتوان از اعتبارات استاني و ملي براي اين طرح‌هاي توليدي و اقتصادي استفاده بهينه کرد.

  معاون برنامه ريزي و اقتصادي جهاد کشاورزي همدان در اين بازديد اظهار داشت: در اين شهرستان تعهدي که براي ايجاد شهرک‌هاي گلخانه‌اي بر اساس سند سه ساله راهبردي توسعه ديده شده است، حدود 24هکتار است که سالانه بايد هشت هکتار گلخانه در ملاير ايجاد شود.

  احداث 240هکتار گلخانه در سند توسعه همدان

  محمدرضا شهسواري ايجاد اين سطح کشت گلخانه‌اي در ملاير را مستلزم فراهم شدن زيرساخت‌هاي مناسب دانست و بيان کرد: يکي از اين زيرساخت‌ها شهرک‌هاي گلخانه‌اي است که در اين راستا 2قطعه زمين در روستاي گنبد با 68هکتار و حسين آباد ناظم با ?? هکتار در نظر گرفته است.

  وي خواستار کمک و حمايت دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط براي اخذ مجوز احداث سايت‌هاي گلخانه‌اي و آماده سازي شرايط براي واگذاري به متقاضيان احداث گلخانه شد و افزود: در اين 2سايت نياز به برق، آب و گاز داريم که اميدواريم با مساعدت شرکت‌هاي خدمات رسان بتوانيم شرايط لازم را فراهم کنيم.

  شهسواري با بيان اينکه طبق سند توسعه استان در مدت سه سال حدود 240هکتار گلخانه بايد در استان ايجاد شود ادامه داد: با اجرايي شدن 2سايت گلخانه‌اي زمينه استقرار بيش از 115هکتار گلخانه در اين شهرستان فراهم مي‌شود.

  در نشستي که پس از اين بازديد به منظور رفع موانع و مشکلات واحدهاي توليدي و اقتصادي اين شهرستان با حضور مديران استاني برگزار شد، مصوبات خوبي اتخاذ شد که به موجب آن مديران دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط موظف شدند در مدت زمان 10تا 15روز نسبت به پاسخگويي مصوبات اين نشست و حل موانع 2سايت گلخانه‌اي اقدام کنند و شرکت شهرک‌هاي گلخانه‌اي استان نيز موظف شد بلافاصله پيشنهاد خود را به دستگاه‌هاي مرتبط اعلام کند تا دستگاه‌ها در زمان تعيين شده بتوانند پاسخ استعلام‌ها را ارائه دهند.

  منصور ستوده مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي همدان نيز در اين نشست با اعلام همراهي خود براي توسعه کشت گلخانه‌اي طبق قانون و ضوابط آب گفت: با احداث گلخانه‌ها به طور صد درصد موافق هستيم و مجوز به اراضي کشاورزي داده مي‌شود که چاه فعال داشته باشند.

  شرکت رُز پالايش غرب نيز از ديگر واحدهاي صنعتي بود که مورد بازديد قرار گرفت و مقرر شد مشکل اين واحد صنعتي همچون تعيين کد استاندارد توسط شرکت‌هاي پالايشگاهي و مشکلات ارزش افزوده آن بررسي و رفع شود.

  بازديد از طرح پرورش ماهي ملاير

  واحد پرورش ماهي خانم روزبهاني در روستاي حسين آباد ناظم از ديگر واحدهاي مشکل دار بود که مورد بازديد قرار گرفت و در اين نشست معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري همدان ضمن پيشنهاد به تبديل اين واحد، رعايت الگوي کشت و ادامه کار تا زمان حل مشکل گفت: با توجه به اختلاف بين جهاد کشاورزي و امور آب، تا يک هفته آينده نظر کميته اعلام و تعيين تکليف مي‌شود.

  کيان کُرد به عنوان يک قطب صنعتي استان همدان که از سال گذشته به دليل مشکلات سرمايه گذار و تأمين سرمايه در گردش تعطيل شد و بيش از 300 کارگر اين شرکت بزرگ صنعتي بيکار شدند که تاکنون پيگيري‌هاي زيادي براي حل مشکل آن توسط مسئولان کشوري، استاني و شهرستاني و نمايندگان مجلس انجام شده است.

  در بازديد از شرکت کيان کُرد و نشست امروز / ‏يکشنبه / ‏?مقرر شد مديرعامل شرکت برنامه کاري مدوني و مشخصي از روند کار و همچنين طرح توسعه‌اي شرکت به فرمانداري و صنعت، معدن و تجارت استان ارائه دهد و در مرحله نخست راه اندازي شرکت مد نظر قرار گيرد.

  معاون استاندار همدان و فرماندار ويژه ملاير در نشست بررسي مشکلات واحدهاي توليدي و اقتصادي اين شهرستان با مثبت ارزيابي کردن اين بازديدها گفت: يک روز در هفته را به بررسي و بازديد از طرح‌هاي توليدي و صنعتي اين شهرستان اختصاص داده ايم که معاونان استاندار همدان براي حل مشکلات اين واحدها ما را همراهي مي‌کنند.

  کيان کُرد تا 2ماه آينده به چرخه توليد بازگردد

  قدرت الله ولدي ادامه داد: به همين منظور 6طرح مشکل دار براي بازديد و رفع موانع پيشنهاد شد که با حضور مديران کل استان اين مشکلات حل و فصل شود.

  وي با تاکيد بر تعامل و همکاري دو طرفه مديران و سرمايه گذاران براي رفع سريع مشکلات تاکيد کرد: حداکثر طي 2ماه آينده سايت هاي گلخانه‌اي اين شهرستان تعيين تکليف و تحويل شرکت شهرک‌هاي کشاورزي استان همدان شود.

  فرماندار ويژه ملاير با تقدير از کمک هاي خوب دستگاه هاي خدمات رسان در اين زمينه گفت: تمامي زيرساخت هاي 2سايت گلخانه اي ملاير آماده شود تا براي سرمايه گذاري توسط بخش خصوصي تحويل شود.

  ولدي بر لزوم راه اندازي هر چه سريعتر شرکت کيان کُرد اظهار داشت: سرمايه گذار اين شرکت قول مساعد داده است در ماه هاي آينده حدود 150 نيرويي که بيمه بيکاري مي گيرند به کار برگشته و اين واحد صنعتي به چرخه توليد بازگردد.

  وي ادامه داد: در اين نشست مقرر شد دستگاه هاي خدمت رسان، سازمان تامين اجتماعي و اداره امور مالياتي همکاري لازم را براي تقسيط بدهي اين شرکت داشته باشند و سرمايه گذار شرکت تا زمان شروع فعاليت جديد حداکثر تا 2ماه آينده، بدهي هاي جاري شرکت را به دستگاه هاي خدمات رسان پرداخت کند.

  معاون استاندار همدان بيان کرد: مابقي بدهي شرکت کيان کُرد به دستگاه هاي خدمات رسان، تامين اجتماعي و اداره امور مالياتي تا 6ماه قسط بندي مي شود.

  ولدي يادآور شد: براي ديگر واحدهاي توليدي و صنعتي راکد و نيمه فعال نيز برنامه ريزي کرده ايم تا بر اساس سياست هاي کلي استان به چرخه توليد برگردند و بتوانند ظرفيت خود را افزايش دهند و اشتغال رو به جلويي داشته باشند.

  وي تاکيد کرد: بازگشت واحدهاي راکد و نيمه فعال به چرخه توليد به طور قطع ثبات و پايداري اشتغال و رونق توليد را به همراه دارد که در اين رابطه از تمام توان و ظرفيت مديران استاني و شهرستاني استفاده مي کنيم.